JEZIORA

JEZIORA
 
TuDobrze położone jest nad jeziorem, wystarczy zejść 100 m w dół. Jezioro Krosnowskie (nazwa od pobliskiej wioski Krosnowo) ma ok. 9 ha. Jest zbiornikiem lobeliowym, tzn. zachowała się w nim lobelia jeziorna, reliktowa roślina wodna. Pod ścisłą ochroną. Raczej nie kąpiemy się tu (chyba że przypadkiem). Pływamy kajakami, rowerem wodnym czy na SUP. Jezioro dzierżawione jest przez PZW, często w okolicy spotkać można amatorów wędkowania.
Kąpać się chodzimy spacerem – jakieś 500-600 m – do Jeziora Okoniewskiego, tzw. Moczydła. Tu znajduje się dość długi pomost i kameralna plaża.
Spacerem można też dotrzeć do jeziora Czarnego (jakieś 300 m od Moczydła), a jak ma się nieco więcej sił – pójść w odwrotnym kierunku i po 2,5 km dotrzeć do jeziora Osiecko (30 ha) we wsi Osieki, tu też jest plaża oraz darmowa wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych czynna w weekendy.
W rezerwacie leśnym Grodzisko Borzytuchom ukryte jest śródleśne jezioro Diabelskie. A nieco dalej rozciąga się nieco większe jezioro Herta. Największe w bliskiej okolicy jest jezioro Duże w Borzytuchomiu (ponad 40 ha). Gdzie się nie obejrzeć, tam woda!